5/5 - (1 امتیاز)
فاضلاب

فاضلاب ها بسته به شکل پیدایش و ویژگی آن ها به سه گروه تقسیم می شوند:

  1. فاضلاب های خانگی
  2. فاضلاب های صنعتی
  3. فاضلاب های سطحی
فاضلاب های خانگی

فاضلاب های خانگی خالص تشکیل شده اند از فاضلاب دستگاه های بهداشتی خانه ها مانند: توالت ها، دستشویی ها، ماشین های لباس شویی و ظرفشویی، پساب آشپزخانه ها و یا پساب بدست آمده از شستشوی گوناگون خانه خواص فاضلاب های خانگی در سطح یک کشور تقریبا یکسان و تنها غلطت آن ها بسته به مقدار مصرف سرانه ی آب در شهرها تغییر می کند.

رنگ فاضلاب –  رنگ فاضلاب های خانگی نشان دهنده ی عمر آن است. فاضلاب های تازه دارای رنگ خاکستری است. پس از مدتی که گندیده و کهنه شد رنگ آن تیره و سیاه می شود.

بوی فاضلاب –  بوی فاضلاب ها ناشی از گازهایی است که بر اثر متلاشی شدن مواد آلی به وجود می آید. بوی پساب تازه قابل تحمل تر از پساب کهنه است. بوی پساب کهنه بیشتر ناشی از گاز هیدروژن سولفوره است که بر اثر باکتری های بی هوازی و در نتیجه ی احیای سولفات ها به سولفیت ها تولید می شود. در صورتی که به فاضلاب هوا و اکسیژن کافی برسد باکتری های هوازی مواد آلی فاضلابها را تجزیه می کنند و گاز کربنیک مهمترین گازی است که از کار این باکتری ها تولید می شود. بنابراین مانند آنچه در تصفیه خانه های فاضلاب رخ می دهد اگر اکسیژن کافی به فاضلاب دمیده شود، فاضلاب بی بو می شود.

درجه ی اسیدی –  فاضلاب های خانگی خالص و تازه معمولا خالتی خنثی و یا متمایل به قلیایی پیدا می کنند. تنها بر اثر ماندن و شروع عمل گندیدگی گازهای اسیدی (هیدروژن سولفوره) تولید شده و درجه ی اسیدی فاضلاب کاهش یافته و فاضلاب خاصیت اسیدی پیدا می کند.

دمای فاضلاب –  به علت اعمال زیستی باکتری های موجود در فاضلاب ها، درجه ی گرمای فاضلاب معمولا بیشتر از درجه ی گرمای آب در همان محیط است. درجه ی گرمای فاضلاب در سردترین روزهای زمستان غالبا از 10 درجه ی سانتی گراد کمتر نمی شود و در روزهای معمولی درجه ی گرمایی آن در حدود 20 درجه سانتیگراد دارد.

مواد خارجی در فاضلاب –  در فاضلاب همیشه مقداری مواد خارجی به صورت محلول و یا نامحلول و معلق وجود دارد. مقدار مواد خارجی فاضلابها در حدود 0.1 درصد و بقیه آن را آب تشکیل می دهد.

وزن مخصوص فاضلاب – با توجه به سبک بودن  مواد خارجی موجود در فاضلاب ها و نیز وجود برخی گازهای محلول در آن، وزن پسابها کمی کمتر از وزن مخصوص آب است و به نزدیک 0.99 تن به متر مکعب می رسد. در عمل وزن مخصوص فاضلاب را برابر آب فرض می کنند.

موجودات زنده در فاضلاب – به جز مواد خارجی، فاضلاب همیشه مقدار قابل توجهی موجودات زنده ذربینی مانند ویروس ها و میکروب ها (باکتری ها) را به همراه دارد. تنها بخش کمی از این موجودات زنده ممکن است بیماری زا باشند که از این گروه می توان به باسیل حصبه، اسهال و وبا که جز باکتری های انگلی هستند اشاره نمود.

فاضلاب های صنعتی

خواص فاضلاب های صنعتی و پساب کارخانه ها کاملا به نوع فرآورده ی کارخانه بستگی دارد. با توجه به این موضوع مهمترین تفاوتی که می تواند پساب کارخانه ها با فاضلابهای خانگی داشته باشد عبارتند از:

  1. امکان وجود مواد و ترکیب های شیمیایی سمی در پساب کارخانه ها بیشتر است
  2. غالبا خاصیت خورندگی بیشتری دارند
  3. خاصیت قلیایی و یا اسیدی زیادی دارند
  4. امکان وجود موجودات زنده در آنها کمتر است

در پساب برخی از کارخانه ها مانند کارخانه های بهره برداری از معادن، کارخانه های فولادسازی و کارخانه های شیمیایی بیشتر مواد خارجی را مواد معدنی تشکیل می دهند، در صورتی که در برخی کارخانه ها مانند کارخانه های تهیه ی مواد غذایی و کارخانه های نشاسته سازی بیشتر مواد خارجی در فاضلاب، مواد آلی هستند، بنابراین بررسی در مقدار مواد خارجی موجود در فاضلاب های صنعتی باید در هر مورد با توجه به مشخصات کارخانه به عمل آید.درجه ی آلودگی این فاضلابها می تواند گاهی تا چندین برابر و حتی دها برابر آلودگی فاضلابهای خانگی باشد.

 

فاضلاب های سطحی ( آب های سطحی)

 

فاضلاب های سطحی ناشی از بارندگی و ذوب یخ ها و برف های نقاط بلند هستند. این فاضلاب ها به علت جریان در سطح زمین و تماس با آشغال ها و کثافت های روی زمین و شستن سطح خیابان ها و پشت بام ها آلوده شده و مقداری مواد آلی و معدنی در آن ها وجود دارد. از این رو در شروع بارندگی درجه آلودگی فاضلاب های سطحی زیاد و پس از پاک شدن سطح های بارش، مقدار آلودگی آنها کاسته می شود.
بیشترین بخش مواد خارجی را در این فاضلاب ها مواد معدنی مانند ماسه و شن تشکیل می دهند که بر اثر شستشوی خیابان ها وارد فاضلاب می شوند. به جز آن پس مانده ی ذرات گیاهی و حیوانی و مواد نفتی و دوده، بخش های دیگری از مواد خارجی موجود در آب های سطحی را تشکیل می دهند. آب های سطحی که در برخی از جوی های سنتی جریان دارند، دارای درجه آلودگی زیاد و حتی بیشتر از فاضلابهای خانگی هستند.

شرکت آب نیک پویان البرز با شناخت کافی بر روی کلیه فاضلاب ها قادر به تصفیه آن ها به بهترین روش ها و کسب کلیه استانداردهای محیط زیست ایران خواهد بود.


برای اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل فرمایید.

مقالات مرتبط