5/5 - (65 امتیاز)

پایش آنلاین

شرکت مهندسی آب نیک ارائه دهنده خدمات تخصصی در زمینه های مهندسی محیط زیست،مدیریت اجرایی تصفیه خانه ها و سیستم های پایش آنلاین آب و فاضلاب می باشد و با هدف بومی سازی خدمات پایش لحظه ای محیط زیست، افزایش سرعت دریافت اطلاعات و کاهش هزینه های جاری اقدام به راه اندازی و بومی سازی سامانه و سیستم های پایش آنلاین محیط زیست نموده است.

تجهیزات Online به دستگاه‌هایی اطلاق می‌گردد که با نصب در محل مورد نظر قادر به آنالیز مداوم و پیوسته نمونه‌ها در دوره‌های زمانی قابل تنظیم بوده و نتایج حاصل را به مراکز مورد نظر ارسال می‌کنند.

با تعریف فوق تنها هنگامی می‌توان یک تجهیز را آنلاین تلقی نمود که عمل آنالیز با ارسال همزمان نتایج تکمیل گردد.

با توجه به خروجی‌های استاندارد آنالوگ و دیجیتال موجود بر روی تجهیزات و آنالایزرهایOnline کلیه نتایج به طرق مختلف و با بهره گیری از پروتکل‌های استاندارد قابل ارسال می‌باشند.

تله متری متمرکز:

این نوع تله متری بصورت گسترده در کارخانجات و صنایع مانند نفت و گاز استفاده می شود.در این نوع پروژه ها بدلیل کم بودن بعد مسافت نسبت به پروژه های غیر متمرکز و تعدد آنالایزرها از کابل کشی،دستگاه های مبدل، سیستم کنترل مرکزی مناسب استفاده می شود. در برخی موارد که با محدودیت های کابل کشی مواجه شویم از سیستم های Wifi یا رادیویی نیز می توان بهره جست.

تله متری غیر متمرکز:

برای دریافت نتایج دستگاه های پراکنده در مناطق وسیع و دور از یکدیگر از قبیل سطح شهر،استان یا کشور که دیگر استفاده از سیستم هایی مانند PLC وDCS مقرون به صرفه نمی باشد این شرکت با استفاده از دستگاه های ساخت خود و بر روی بستر هایی از قبیل مخابراتی،رادیویی و غیره اقدام به جمع آوری و پردازش داده ها می نماید.

             1

سیستم های انتقال داده

دیتا لاگرها و مودم های‌GPRS/GSM  این شرکت قادر هستند همزمان نتایج را به اینترنت یا تلفن همراه ارسال نمایند.

در این نوع مودم‌ها بجای ارسال نتایج تنها به یک ایستگاه، کلیه نتایج بر روی اینترنت قرار می‌گیرند.

با اینکار چندین کاربر از همه جای کشور می‌‌توانند در سطوح مختلف به این نتایج دسترسی داشته باشند.

میزان دسترسی کاربران با User Name و Password های کنترل است.

با استفاده از این دستگاه ها می‌توانید از هر نقطه دنیا به اطلاعات ایستگاه های تحت پوشش دسترسی پیدا کنید.

این اطلاعات شامل موارد زیر می شوند:

 • آخرین مقادیر همه پارامترها
 • منحنی پارامترها
 • آلارم های فعلی ایستگاه‌ها
 • سوابق آلارمهای ایستگاه‌ها
 • تنظیمات ایستگاه‌ها
 • دانلود داده‌های کلیه پارامترها بصورت فایل Excel
سری Pro-DGS

این مدل بصورت ریلی و برای نصب داخل تابلو طراحی گردیده است.تجمیع کلیه قابلیت های مورد انتظار از یک Gateway و انعطاف پذیری در تغییر طراحی بر اساس درخواست مشتری از مهمترین قابلیت های این مدل می‌باشد.

 • دارای ورودی LAN
 • ورودی مدباس RS485/ RS232
 • دارای 8 کانال ورودی آنالوگ 4- 20 mA
 • دارای 4 ورودی اتصال دیجیتال
 • دارای 4 خروجی رله
 • دارای انواع نشانگرهای وضعیت
 سری    PGS                

این مدل با درجه حفاظتی بالا جهت نصب در فضای آزاد طراحی گردیده است.تفکیک قابلیت های مختلف متناسب با نیاز مشتری و هدفمند کردن انواع نمونه های این مدل برای کاربری مشخص مهمترین ویژگی این مدل است.

کلیه امکانات مدل های سری Pro-DGS بر روی این مدل نیز قابل پیاده سازی است اما بدلیل محدودیت فضا بصورت جداگانه ارائه می گردند.

PGS

    

                                      اخذ اطلاعات پیرامونی دستگاه ها                                             

سهولت دریافت نتایج:

 عدم نیاز به نرم افزاری خاص و قابل رویت بودن نتایج بر روی کلیه مرورگرهای استاندارد موجب گردیده از تمامی سیستم های کامپیوتری و مخابراتی بتوان به سهولت استفاده نمود. همچنین نتایج بصورت پیان کوتاه و بدون الزام به داشتن ارتباط اینترنتی نیز قابل رویت می باشند.

 1

سهولت دسترسی و کاربری:

نحوه ارائه گزارشات و مشاهده ایستگاه ها بگونه ای در نظر گرفته شده است که می توان در کمترین زمان به نتایج ایستگاه های مختلف دسترسی داشته وآنها را مدیریت نمود.

 4

منحنی پارامترها:

در این قسمت منحنی پارامترهای انتخاب شده در بازه زمانی انتخاب شده بصورت گرافیکی و با قابلیت زوم نمایش داده می شود.

  5

مشاهده ایستگاه ها بر روی نقشه:

امکان نمایش ایستگاه ها بر اساس موقعیت جغرافیایی آنها این امکان را به کاربران می دهد که بر اساس موقعیت و مکان ایستگاه ها به تحلیل درستی از شرایط و نحوه کنترل آنها دست یافت.

 6

    اخذ اطلاعات پیرامونی دستگاه ها و ارسال فرمان

 اخذ اطلاعات پیرامونی ایستگاهها و ارسال فرمان

عملکرد صحیح و درست دستگاه‌های آنلاین علاوه بر خود دستگاه و روش‌های اندازه‌گیری آن به برخی عوامل و شرایط محیطی دیگری نیز از جمله حجم آب عبوری یا ارتفاع آب مخازن، دما و رطوبت محیط، میزان سرکشی‌ها و بازدیدهای ماهانه و … نیز وابسته است.

همچنین لزوم رصد عوامل انسانی از قبیل زمان‌های سرکشی به دستگاه‌ها و اقدامات انجام گرفته و در صورت پلمب شدن درب تابلوهای دستگاه، باز شدن یا نشدن آنها مسائلی هستند که موجب می‌گردند تنها مشاهده نتایج آنالایزرها ناکافی باشد.

مودم‌های ساخت این شرکت علاوه بر قابلیت اتصال به دستگاه‌های مختلف و ارسال نتایج اندازه‌گیری آنها،قادر می‌باشند اطلاعات مربوط به اجزاء مختلف ایستگاه‌ها مانند باز و بسته بودن درب،سطح آب، سنسورهای دود یا حرارتی، حزکتی و غیره می‌باشند.

همچنین با اتصال سیستمI/O  به این مودم‌ها و دارا بودن رله های فرمان قابلیت فرمان دادن از راه دور به دستگاه و یا کل ایستگاه میسر می‌گردد.

از این طریق می‌توان از راه دور اقدام به باز و بسته کردن شیرهای الکتریکی و یا خاموش/ روشن نمودن پمپ‌ها و … کرد.

بطور کلی با تهیه نمودن قطعهI/O  و اتصال آن به مودم‌های این شرکت امکان تبادل اطلاعات دو طرفه و ارسال فرمان فراهم می‌گردد.

قطعهIO  دارای ورودی‌های مختلف جهت اتصال به سنسورهای مختلفی همانند سنسورهای دما، رطوبت، دود، میکرو سوئیچ در و … می‌باشد و بر اساس نیاز مشتری امکان توسعه یا تغییر گزینه‌های موجود را دارد.

شرکت مهندسی آب نیک افتخار این را دارد که در راستای حفظ محیط زیست کشور عزیزمان ایران با کادری متعهد در جهت تصفیه فاضلاب انسانی و آلوده نکردن این نوع پساب های بیولوژیکی در آبهای زیر زمینی گامی هرچند کوچک اما مثمر ثمر برداشته باشد.

مقالات مرتبط